Życie biegnie coraz szybszym tempem − być może także Ty borykasz się z napiętym harmonogramem pracy oraz nadmiernym stresem. Może to być przyczyną bólu głowy oraz innych części ciała. Takie dolegliwości potrafią skutecznie zakłócić zasłużony odpoczynek, nawet w wolne dni. Choć dostępne są leki oraz inne formy leczenia mające na celu zwalczenie problemów, warto także wypróbować aromaterapię. Istnieje wiele zapachów, które wywierają odprężający wpływ na nasz organizm. Wspomagają one odprężenie, kojąc umysł i wprowadzając nas w stan uspokojenia. To także dobra propozycja dla osób, u których występują problemy ze snem lub zaburzenia zdrowia psychicznego, takie jak stany lękowe lub depresja.
Czy zastanawiasz się, czemu spacer po sosnowym lesie jest tak odprężający lub dlaczego każdego roku zwlekasz z wyrzuceniem bożonarodzeniowego drzewka? Aromat sosnowy skutecznie obniża napięcie oraz pozwala uspokoić się i zatrzymać potok myśli w głowie. Jeżeli masz problem z zaburzeniami lękowymi, koniecznie wypróbuj ten zapach.
Zapach lawendy jest najlepszym wyborem dla osób cierpiących na bezsenność. Brak snu wywiera duży wpływ na organizm, dlatego po nieprzespanej nocy zawsze odczuwasz nadmierne zmęczenie. Aby jeszcze skuteczniej uspokoić ciało i umysł, każdego wieczora przed snem możesz także użyć lawendowego balsamu do ciała lub kremu. To popularny zapach, dlatego bez trudu znajdziesz szeroką gamę produktów o zapachu lawendy, takich jak szampony, odżywki i dezodoranty. Możesz także zaopatrzyć się w lawendowe świeczki zapachowe, które skuteczniej rozprzestrzeniają zapach po pomieszczeniach. Musisz jednak pamiętać o zapaleniu i zgaszeniu ich przed udaniem się do snu. W aromaterapii zapach lawendy najczęściej stosowany jest do leczenia depresji i stanów lękowych. Przynosi on także skuteczne ukojenie w przypadku depresji poporodowej. Zanim zdecydujesz się jednak na lawendową aromaterapię, upewnij się, że nie masz uczulenia.
Mięta jest najpopularniejszym smakiem odświeżających gum do żucia, ale ma także inne zastosowania. Jej aromat pozytywnie wpływa na koncentrację oraz procesy poznawcze. Jeżeli więc przytłoczy Cię praca lub nauka, wykorzystaj ten zapach, aby zrelaksować się oraz nabrać motywacji do dalszego działania. To najlepsze rozwiązanie zapachowe na każdą sesję egzaminacyjną.
Jeżeli odczuwasz ciągły głód lub chcesz nieco schudnąć, najlepszym wyborem będzie oliwa. Poza właściwościami mającymi dobroczynny wpływ na serce, ma ona także działanie ograniczające nadmierny apetyt. Nawet sam zapach oliwy sprawia, że czujemy się bardziej syci. Może on także poprawić poziom cukru we krwi, dlatego zdecydowanie warto go wypróbować.
Wanilia to doskonały wybór, jeżeli potrzebujesz zastrzyku pozytywnej energii. Kiedy masz za sobą gorszy dzień, weź balsam o zapachu wanilii i nałóż go na obszar za uszami. Na pewno poprawi to Twój nastrój i pozwoli Ci się zrelaksować. Wyjaśnia to, dlaczego zapach babeczek nasączonych aromatem wanilii niemal zawsze stanowi przyczynę zachwytu − nie wspominając nawet o lodach waniliowych, które (prawie) wszyscy uwielbiają!
Te drobne kwiaty są źródłem silnego, kwiatowego zapachu, który ma doskonałe właściwości przeciwdepresyjne. Być może to właśnie dlatego tak wiele osób pije na uspokojenie herbatkę jaśminową. Zapach ten wykorzystywany jest jako odprężający w aromaterapii. Poza działaniem przeciwdepresyjnym oraz pobudzającym umysł, ma on także zmysłowy charakter. Przed kolejną randką wykorzystaj go więc nie tylko po to, aby zachować spokój, ale także by pięknie pachnieć.
Rumianek wykorzystywany był jako środek odprężający przez wiele cywilizacji, między innymi starożytnych Greków, Rzymian i Egipcjan. Można bardzo łatwo odróżnić go od innych; jest nieco owocowy, ale jednocześnie słodki. W aromaterapii odgrywa on rolę substancji o działaniu odprężającym i zapobiegającym bezsenności oraz napięciu mięśni. Także herbatka rumiankowa jest popularnym napojem uspokajającym, po który wielu z nas sięga przy gorszym samopoczuciu. Poza pięknym zapachem rumianek ma także inne właściwości zdrowotne, wykorzystywane w leczeniu schorzeń ginekologicznych, stanów zapalnych, a nawet kaszlu.
Na rynku dostępny jest szeroki wybór produktów o aromacie drzewa sandałowego. Ma on działanie relaksujące oraz uspokajające umysł. Drzewo sandałowe było wykorzystywane przez chińskich buddystów, ponieważ wspomaga osiąganie głębokiego spokoju i wejście w stan medytacji. Jego zapach jest bardzo charakterystyczny; nieco słodki, a zarazem drzewny. Niegdyś był on wykorzystywany jako środek uspokajający układ nerwowy i podawany osobom mającym problemy z panowaniem nad sobą lub z bezsennością.
Owoce cytrusowe − takie jak cytryny i pomarańcze − są doskonałym źródłem nie tylko witaminy C, ale także pięknych zapachów. Skutecznie pobudzają one umysł, przynosząc uczucie odświeżenia i dodając energii. Jeżeli więc masz złe samopoczucie lub zbyt dużo pracujesz i potrzebujesz przerwy, koniecznie wypróbuj te wspaniałe zapachy. Nawet jeżeli napięty grafik nie pozwala Ci zawsze cieszyć się dobroczynnym działaniem aromaterapii, warto nosić przy sobie zapachowy krem lub perfumy, które pozwolą Ci odprężyć się w każdym miejscu i o każdej porze.